Jdi na obsah Jdi na menu
 


BAZÉNY

4. 4. 2010
Bazén pro koně slouží jako doplněk tréninku koně a je výbornou pomůckou pro udržení kondice koně při nemoci pohybového aparátu a pro návrat koně do kondice po ní.

v bazenu chudak.jpg
Bazén pro koně bývá kruhového tvaru, ideálně o průměru 20 metrů, neměl by mít menší průměr než 12 m. Uprostřed kruhu je ostrůvek pro lonžéra tak, že pro koně zbude pruh široký asi 2 metry.
 
Vstup do bazénu by měl být postupně se svažující tak, že navede koně na plavecký kruh, a měl by být uzavíratelný, aby kůň z bazénu nevyběhl.
 
Většina koní se při trpělivém výcviku naučí do bazénu bez problému chodit.
 
Hloubka vody může být taková, že kůň dosáhne na dno a ve vodě neplave. Voda koně nadlehčuje a kůň tak méně zatěžuje šlachy a zároveň vykonává přirozený pohyb, který je ztížený protiproudem vody. Je to ideální možnost postupného zatěžování pro koně po zlomeninách, zhmožděných šlachách aj. Nesmíme ale zapomenout, že kůň nevynakládá takovou sílu při pohybu končetin směrem dozadu - do odrazu, jako při normálním pohybu na suchu. Při dlouhodobém jednostranném používání bazénu vzniká nerovnováha v utváření svaloviny a kůň může mít potíže při přechodu na práci na souši. Takový přechod proto musí opět být uvážlivý a postupný.
 
V druhém případě kůň nedosáhne na dno a musí plavat. Je to výborná pomůcka na posílení srdce, plic, hřbetních svalů a k celkovému zlepšení kondice koně. Je to vhodný doplněk tréninku sportovních koní. Udává se, že 10 minut plavání vydá až za 30-40 minut cvalu. Kůň se posílí bez nadměrného opotřebování šlach a kloubů. Vždy musíme dávat pozor, jestli kůň plave s rovným hřbetem - kůň ve vodě jakoby kluše. Pokud ne a kůň plave s hřbetem spuštěným dolů, nebo ve vodě jakoby cválá, je třeba s plaváním přestat - kůň by si mohl hřbet nenávratně poničit.
 
Někdy se koním koupání natolik zalíbí, že se chtějí ve vodě válet. To bychom jim neměli dovolit, protože pokud koni vnikne voda do ucha, ten ztrácí schopnost orientace v prostoru a může se až utopit.
 
Velkou nevýhodou bazénů pro koně jsou jejich vysoké pořizovací ceny a velká náročnost na údržbu čistoty vody. Nekryté bazény se navíc mohou používat pouze sezónně. Přesto by takový bazén neměl chybět ve špičkových sportovních stájích a dále v rehabilitačních střediscích pro koně, kde může být nahrazen podvodními běhacími pásy - klesá náročnost na údržbu vody a prostor, je možné trénovat více koní současně a lze koni udávat rychlost, měřit tepovou frekvenci, atd. Na druhou stranu na pásu není možné, aby kůň plaval, pro koně jsou mnohem stereotypnější a někteří koně se nenaučí jich nebát. Navíc jsou to poměrně složité přístroje náročnější na kvalifikovaný personál.
 
Koňský bazén u nás v republice můžete vidět např. v Levíně u Prahy
TATO STRÁNKA JE ZKOPÍROVANÁ !
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář